Konvertera fot-pund till hästkraft timme
fot-pund
Definition: fot-pund är en måttenhet i kategorin Energi. Vid omvandling motsvarar 1 fot-pund 1.3558179483 joule.
Historia/ursprung: Fotpunden är en engelsk teknikenhet som ingår i det brittiska gravitationssystemet, baserat på fot-pund-sekundssystemet (FPS). FPS-systemet är byggt med hjälp av fotenheterna för längd. Och den andra för tiden.
Nuvarande användning: Fotpunden används i länder som inte har infört det internationella systemet för enheter (SI). Förenta staterna är ett av de största länderna där fotpunden fortfarande används i vissa tillämpningar, även om i USA, Joulen föredras i de flesta vetenskapliga sammanhang.
hästkraft timme
Definition: hästkraft timme är en måttenhet i kategorin Energi. Vid omvandling motsvarar 1 hästkraft timme 2684519.5368856 joule.
fot-pund till hästkraft timme omvandlingstabell
| fot-pund [ft*lbf] | hästkraft timme [hp*h] |
|---|---|
| 0.01 fot-pund | 0.000000 hästkraft timme |
| 0.10 fot-pund | 0.000000 hästkraft timme |
| 1 fot-pund | 0.000001 hästkraft timme |
| 2 fot-pund | 0.000001 hästkraft timme |
| 3 fot-pund | 0.000002 hästkraft timme |
| 5 fot-pund | 0.000003 hästkraft timme |
| 10 fot-pund | 0.000005 hästkraft timme |
| 20 fot-pund | 0.000010 hästkraft timme |
| 50 fot-pund | 0.000025 hästkraft timme |
| 100 fot-pund | 0.000051 hästkraft timme |
| 1000 fot-pund | 0.000505 hästkraft timme |
Hur man konverterar fot-pund till hästkraft timme
1 fot-pund = 0.000001 hästkraft timme
1 hästkraft timme = 1980000 fot-pund
Exempel
Konvertera 15 fot-pund till hästkraft timme:
15 fot-pund = 15 × 0.000001 hästkraft timme = 0.000008 hästkraft timme